top of page

חדר כושר או אימון קבוצה? מה הכי מתאים לי ?

Updated: Apr 2, 2021


אימון קבוצתי. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
שימוש ברצועות אימון. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה

אפריל זה החודש הטוב ביותר לחזור להתאמן ולנצל את מזג האוויר המושלם כשעוד קריר ויש שמש נעימה בחוץ. יחד עם זאת, זה השלב בו עולה השאלה איזה אימון קבוצה מתאים לי? למה בכלל להתאמן בקבוצה בחוץ? האם לחזור לחדר כושר ? ואיך זה שאנשים קושרים את עצמם לעץ ועושים אימון שלם רק עם רצועות אימון? (שאלה טובה, תשובה בהמשך). אחרי תקופה ארוכה בה התמודדנו עם נגיף קורונה והחשש שעוד ילווה אותנו בזמן הקרוב נשאלת השאלה איזה אימון כי המתאים לי ולאן חוזרים להתאמן.


אז לפניכם, שלושה דברים חשובים שכדאי לכם לקרוא לפני שאתם נכנסים שוב לכושר: 1. אימון קבוצה OUTDOOR או חדר כושר: אישית, אני כבר אגיד שגם אני מתאמן בחדר כושר בתקופות כאלו ואחרות. (בלי להתייחס לנושא נגיף קורונה).

חדר כושר הוא טוב ונכון בהתאם למטרות שלכם, ליכולת לבנות ולתכנן אימון עצמאית, לסבלנות שנדרשת ב"לחכות" למכשיר הפנוי או למשקולת שחסרה, לזמן שזה זה לוקח וכו...כמובן, גם ליתרונות יש מקום כמו מיזוג אויר, אפשרויות אירוביות לחובבי הליכונים, ובעיקר אם אתם רוצים להעלות מסה משמעותית זה כנראה המקום.

אז למה אני מתאמן באימון קבוצתי? מהסיבה שאני אוהב את הדינמיות, את הדופק הגבוהה, את האיכות והאפקטיביות שיש ב 45 דק' של עבודה מלאה. יש גיוון בציוד, בתרגילים ועבודה על תבניות תנועה פונקציונליות. יותר מזה, באימון הקבוצתי אפשר לצאת מאזור הנוחות ולאתגר את עצמכם הרבה יותר. זה יכול להיות אימון קבוצה איכותי בפארק, בסטודיו או באימון קרוספיט (כן, קרוספיט נכנס בהגדרה של אימון קבוצתי). 2. באימון קבוצה כולם עושים אותו דבר, זה לא משעמם? מחשבה הגיונית בסך הכל, אך ההבדל נמצא אצל המאמן שלכם.

אם המאמן יודע לבנות אימון איכותי ומגוון (כלומר, מגוון בציוד, בשיטת האימון, בתרגילים ובתבניות התנועה שעליהם עובדים!) לגמרי לא חייבים לעמוד במעגל ולבצע כולם את אותו תרגיל.


ניקח לדוגמא אימון ברצועות אימון, אני מתקשה להבין למה מתאמנים בוחרים להיות צמודים

רק לאימון רצועות לאורך כל האימון? (או יותר נכון את המאמן שלהם). אני מאמין שרצועות אימון הם כלי אימון, אביזר שבהחלט יכול להתאים לתרגילים ספציפיים, אפילו להיות מאד מאתגר למי שיודע לבצע את התרגיל מושלם, אבל (והוא אבל חשוב) אני לא רואה סיבה שכל האימון יהיה בנוי סביב אביזר אימון ספציפי אחד טוב ככל שיהיה.

בכדי להעביר אימון שלם עם רצועות אימון בלבד צריך להיות מאמנים חדים שיודעים לקרוא את הקבוצה, לבצע התאמות, לדייק את התנועה ולבנות אימון איכותי. לצערי, אין הרבה מאמנים

שמשקיעים מספיק זמן \ או יכולת ולכן זו בעיני עוד סיבה למה לא להתבסס רק על כלי אימון אחד.

(באותה מידה לא הייתם עושים אימון של שעה רק עם מוט בלבד או רק פולי עליון בחדר"כ, נכון? למרות שזה אפשרי). 3. האם האימון מספיק מאתגר\קשה לכם: חשוב לי להבהיר שאני לא נגד אימון רצועות ובטוח שיש אימונים מעולים ומאמנים\מאמנות אלופים. יחד עם זאת, אם סביב זה בלבד כל האימונים שלכם אז אמליץ לכם לשלב עם עוד דברים. כמאמן אני קודם בונה את העקרונות לפיהם האימון יתנהל, איזה תבניות תנועה אני רוצה להדגיש (למשל, אלמנטים של דחיפה ומשיכה), אימון מבוסס סטים וסבולת שריר או העמסת משקל כבד, אימון רצף או הפוגות באירובי וכו.. ורק בסוף אני בוחר את הכלי שיתאים הכי טוב למטרה ולביצוע. תזכרו שאימון לא צריך להיות "הורג" אבל כזה שמאתגר אתכם מספיק (עיקרון עומס יסף - פיצוי יסף). אם האימון מגוון הן בתרגילים והן בקבוצות השרירים שעליהם עובדים, ואתם מאתגרים את כל תבניות התנועה הפונקציונלית והמאמן שלכם\הסטודיו יודע לבנות אימון קבוצתי מגוון בלי שתעמדו במעגל ותעשו כולם אותו דבר כנראה שאתם במקום הנכון בשבילכם :) נתראה באימונים, תעקבו גם: בפייסבוק: @Talrunners באינסטגרם: @ tal_runners
41 views0 comments
bottom of page